Как да подсилим детския имунитет и да подготвим децата да са здрави в детската ясла, градина и училище
- Яна Петрова
- Aug 25, 2024
- 13 min read
Updated: Feb 22

В края на лятото и началото на есента обикновено сме завладяни от много и разнообразни емоции - лятната почивка е към края си и е време да се настроим обратно за работен режим и ежедневие. От друга страна, ако сме родители, съвсем очаквано ни поглъща носталгията по нашия първи учебен ден в детската градина или първи клас в училище, особено сега, когято следва да преминем по този път с децата си.
Този повратен момент, в който трябва да изпратим детето си в детска ясла, градина или на училище, е наистина особено важен за нас като родители, както и за самите деца, разбира се, които ще прежвеят нещо съвсем ново и което ще е едновременно с това и своеобразен шок за тях - в емоционален, но и в здравословен аспект.
Съвсем нормално повечето родители са притеснени и си задават стотици въпроси, като:
Ще свикне ли детето бързо в новата среда без нас?
Дали няма да боледува постоянно и да се налага да отсъствам от работа, за да го гледам у дома?
Каква подготовка ни е нужна за предстоящата промяна, за да сме спокойни, че преходът ще е по-лек?
Как да гарантираме силен детски имунитет, за да не боледува то често?
И още, и още... Колкото родители, толкова и въпроси и притеснения за предстоящата нова учебна година за децата ни - било то приети в ясла, детска градина или училище. Дали са малки или големи, децата си остават деца и притесненията ни за тях само придобиват по-различна форма.
Затова в днешната статия ще отделим повече време на това как правилно да се погрижим за имунитета на децата си и да го подсилим преди започването на ясла, градина или училище, за да сме спокойни, че детето ще е по-здраво и няма да боледува толкова често.
Ще споделим ценни съвети за предпазване, с които се надяваме да ви помогнем в този ключов момент, за да имате увереност и спокойствие, че детето ви ще свикне бързо с новата среда, няма да боледува много и ще е щастливо да посещава ясла, градина или училище.
Да започваме!
Съдържание:
10 съвета как да подсилим имунната система на детето и да го подготвим за ясла, градина и училище
Осигурете стриктен режим на сън и релаксация за поддържане на правилния растеж и развитие на детето
Създавайте положителни емоции и очаквания за новата социална среда
Осигурявайте повече движение, различни игри и разходки на открито
Старайте се да намалявате стреса и тревожността при детето и да му осигурявате емоционална подкрепа
Какво не знаем за детския имунитет и здраве?
Детският имунитет е сложна и динамична система, която се развива и укрепва с възрастта. При новородените и малките деца имунната система е все още в процес на изграждане и често е по-слаба в сравнение с възрастните. Възможността на детето да се справя с инфекции зависи от редица фактори, включително генетика, хранене и общо здравословно състояние. От особена важност е да разберем, че детската имунна система все още изгражда „памет“ за различни патогени, което обяснява честото боледуване през ранната детска възраст.
Така, че да ви успокоим - всички деца боледуват. Да, някои повече, други - по-малко, но е факт, че именно в периода, докато детският имунитет укрепва, детето често боледува и се заразява много по-лесно от нас възрастните. Особено, когато тръгва на ясла, градина или училище, където се среща с много повече хора, то е нормално и да се разболява по-често.
Но има ли какви превантивни мерки да взмете като родители? Как да се погрижите детето да боледува по-малко и по-леко, като съдействате за изграждане на полезни навици, укрепващи имунитета му?
Следва да ви представим 10 полезни съвета за това как да подкрепите имунната система и организма на детето, за да сте спокойни преди наесен да го пратите на градина или училище.
10 съвета как да подсилим имунната система на детето и да го подготвим за ясла, градина и училище
Подготовката на детето за детска ясла, градина или училище включва различни аспекти, като подготовката, разбира се, не е само физическа и насочена към укрепване на имунната система и минимизиране на риска от заболявания. Трябва и да отделим време да го подготвим психически и емоционално за новите неща, които му предстоят.
Ето няколко ключови съвета и стратегии:
1. Давайте добър пример за здравословно хранене
Балансираното хранене е основополагающо за здравето на имунната и всички други системи в организма не само при нас, възрастните, но най-вече при децата. Изключително е важно да ги приучим да се хранят здравословно, особено в днешно време, когато сме заобиколени от изобилие от храни - най-вече "джънк фууд" - храни, богати на мазнини и въглехидрати, които не носят никакви полезни хранителни вещества, но за жалост са първото, към което детето ни би посегнало, ако не се постараем да го възпитаме в принципите на правилното хранене.
За целта е необходимо да осигурявате на детето:
Разнообразие от свежи плодове и зеленчуци, които са богати на витамини и минерали;
Продукти, съдържащи витамин C (портокали, киви, спанак) и витамин D (мазни риби, яйца);
Храни, богати на омега-3 мастни киселини, като риба и ядки, които помагат за поддържане на здрава имунна система.
Микроелементите в горните храни, особено в плодовете и зеленчуците, имат ключова роля и крият широк спектър от ползи за функционирането на имунната система, тъй като витамините и минералите като например витамини A, C, D, B2, B12, фолиева киселина, желязо, цинк, калций спомагат за това да се увеличава броя на имунните клетки и по-голямата им активност и за стимулирането на производството на антитела в кръвта, с помощта на които организмът да се бори с инфекциите и болествотворните бактерии.
Не на последно място е важно и какъв пример давате на детето си по отношение на храненето. Напълно безсмислено би било да му повтаряте колко е полезно да яде броколи и ябълки, ако в същото време вие закусвате тестени закуски и хамбургери от заведенията за бързо хранене.
Нашият съвет:
Ако детето ви е по-голямо, ходи на училище и вие му приготвяте обяда, не пропускайте да му сложите някакъв сезонен плод (ябълка, круша, банан) и шепа сурови ядки (стига да няма алергия към тях). Така ще сте сигурни, че дори да посегне към нещо нездравословно като вафла, кроасан или мазен дюнер, то поне част от храната му ще е богата на полезни макронутриенти.

2. Приучавайте вашите деца към прием на повече течности
Също както разнообразната и здравословна храна, за подрастващия организъм е много важен приемът на повече течности. В статията ни за летните стомашни вируси обърнахме внимание на това, че децата са особено податливи на такива инфекции, именно защото лесно "прегряват" под силното слънце на плажа и много по-бързо се дехидратират, което е особено опасно.
Как да осигурим прием на повече полезни течности:
Стимулирайте детето да пие повече вода:
Обърнете внимание обаче, че децата не бива да приемат минерална вода с минерализация по-висока от 120 мг/л и съдържание на натрий над 20 мг/л.
Приучете го редовно да пие чай за закуска:
Това обикновено е навик, който се изгражда в детската градина. Лично аз още помня вкуса на сутрешната и следобедната закуска в градината, когато винаги се сервираше и чаша чай :)
Приготвяйте домашно варени сокове, сиропи и нектари от плодове:
Който има баба на село познава отлично вкуса на домашния нектар от кайсии или сок от бъз. Ако имате възможност и условия или кой да приготви за вас такива домашни елексири, то вие сте късметлии. Със сигурност захарта, която се използва за направата им не е в такова количество като в купените сокове и те биха били много по-полезни за децата от натуралните сокове или газирани напитки от магазина. Купените напитки са с добавки, стабилизатори и огромно количесто захар, и дори да се подведете по надписите Еко и Био на етикета, то имайте предвид, че те не съдържат почит никакви полезни вещества. Освен, че тези напитки са пълни с празни калории, за жалост допринасят за развитие на повече кариеси, както и крият потенциални рискове от затлъстяване и дори диабет сред дацата, ако се прекалява с тях.
През есенно-зимния сезон залагайте на прясно изцедени сокове:
Фреш от изцедени лимони с мед или портокали, ябълки и морков са чудесен източник на витамин C и още куп витамини и фибри, така необходими на децата, най-вече в есенно-зимния период, когато обичайно имунитетът е отслабен и започнат да се пояяват първите вируси. Ценните витамини, минерали и полезни съставки от плодовете и меда са като енергийна здравословна бомба за децата.
Нашата препоръка:
Във фрешовете е нормално да има и кисели плодове (цитруси), но внимавайте с тях тъй като емайлът на детските зъби все още не е толкова устойчив и лесно може да окажат киселинно действие върху емайла, ако се ядат самостоятелно в по-големи количества.
3. Осигурете стриктен режим на сън и релаксация за поддържане на правилния растеж и развитие на детето
Здравият и пълноценен сън, както знаем, е от изключителна важност за децата. Именно през нощта, докато спят, им се осигурява така нужната почивка за тялото и ума, но и важни процеси по растежа и развитието им се случват именно тогава. Не на последно място сънят осигурява ценна почивка на мозъка и тялото и затова е важно да се стремите да осигурявате на детето достатъчно сън (между 9-11 часа на нощ).
Важно е не само количеството на съня, но и неговото качество.
Обърнете внимание на следните особености:
Още от най-ранна детска възраст изградете у детето си режим на спане
Важно е да се спазват относително точни часове на лягане и ставане. Не само за вас, за да улесни и вашият график и ежедневие, но и за детето е важно да се приучи към опредлен график, защото така по-лесно ще свикне и с часовете за ставане за градина или училище.
Премахнете от спалнята всичко разсейващо и пречещо на заспиването
В детската стая / спалня няма място за телевизор и устройства, които ще отвличат вниманието на детето, ще направят заспиването му по-трудно и ще го разсейват с шума и светлината си. За неговия правилен растеж и развитие е важно да спи спокойно и да не се отвлича вниманието му.
Осигурете тихо и проветриво помещение за качествен и здрав сън
Редовно проветрявайте помещението, в което детето ви спи. Дори да живеете в града, където въздухът навън не е много чист, то отварянето на прозорец дори за 5-10 мин. дневено е много важно, защото така се подобрява вентилацията и се проветрява помещението. Може да помислите за влагоабсорбатор, ако имате проблеми с влагата, както и уред за пречистване на въздуха, ако детето ви е по-чувствително или има някакви респираторни проблеми или алергии.
Важното е да спи и диша спокойно, за да има здрав и пълноценен сън.
4. Приучавайте към строги правила и нива на лична хигиена
Добрата хигиена е ключова за предотвратяване на разпространението на микроби. Децата постоянно играят, пипат какво ли не - дали ще погалят животно на улицата или ще бягат след топката и ще я прегърнат и допрат до лицето си - микробите и потенциалните опасности, поради лоша хигиена дебнат навсякъде.
Затова бъдете особено търпеливи, стриктни и настоятелни към това да приучите детето си на строги хигиенни навици. Научете го да мие ръцете си редовно с вода и сапун, особено преди хранене и след ходене до тоалетна.
Нека се приучи от малко на добра лична хигиена, защото така ще е по-лесно да свикне и в градината или училището, където все пак няма постоянно да има някой до него, както сте вие у дома, за да му повтаря, че не трябва да се храни с мръсни ръце или че трябва да слага ръката си пред устата, когато кашля или киха, за да не зарази останалите.
5. Създавайте много положителни емоции и очаквания за новата социална среда
Новите социални среди, като детска градина или училище, могат несъмнено да бъдат стресови за детето ви. Със сигурност в началото ще му е трудно да свикне с новата среда, условия и това, че не сте постоянно покрай него като досега.
За да се справи по-лесно и да се адаптира към новите обстоятелства е важно предварително да отделите време и да му създадете положителни емоции, представи и очаквания за новата среда, в която ще попадне. В противен случай стресът от промяната може да отслаби имунната система и да го направи по-податливо на болести и вируси.
Ето защо е важно да се справите със стресовите ситуации по подходящ начин и да ги овладеете предварително.
Ето няколко лесни стъпки, които може да предприемете в тази връзка:
Започенете да подготвяте детето и му говорете за това, което предстои;
Разказвайте му въодушевено какво го очаква в градината или училището - игри, среща с други деца, това, че ще научи нови неща и т.н.;
Може да се разхождате в района на градината или училището, за да може да види как други деца играят в двора и да види, че това е забавно.
6. Ограничавайте времето пред екрана на всички устройства
Технологиите и всички устройства, с които сме заобиколени в последните години могат да са нож с две остриета. Колкото и да улесняват ежедневието ни в много отношения, така и прекаляването с времето прекарано на телефона или пред телевизора може неусетно да премине в часове. За децата, чиято психика все още се формира и утвърждава, е много ключово да прекарват възможно най-малко време пред такива устройства , защото това по-скоро вреди, отколкото да им е полезно в тази възраст.
Ограничете времето, което детето прекарва пред телевизора, компютъра или мобилния телефон по няколко причини:
Нарушаване на съня:
Излишната експозиция на синя светлина лесно нарушава ритъма и режима на сън, за което следва да следите стриктно и да не позволявате да се случва или поне да не се превръща в практика.
Изгубено време за сметка на по-пълноценни дейности:
Дългото стоене пред екрана на телефона или телевизора е обикновено за сметка на пълноценно прекарано време в игри, разходки на открито, общуване и т.н.
Емоционална првъзбуда и агресивност:
От прекомерно гледане на телевизия или играене на компютърни игри, децата стават особено емоционални и превъзбудени, което освен, че нарушава съня им и от там отслабва имунитета и защитните сили на организма им, но може да ги направи по-агресивни и емоционални в поведението си, както и да доведе до по-високи нива на тревожност.
7. Осигурявайте повече движение, различни игри и разходки на открито

Нещо, което безспорно осигурява прилив на енергия и благотворен ефект върху здравето и състоянието на имунитета при децата, е движението във всякаква форма.
Игра на детската площадка, разходка в парка или в планината - намирайте начин как да осигурявате възможно повече време на открито за детето си.
Какви са ползите от времето, прекарано в движение на открито:
По-лесна и бърза социализация и адаптация:
Играта на площадката с други деца води до по-лесна социализация, развиване на комункативни умения и др. Детето ви ще бъде не само физически по-активно, но и по-общително и по-адаптивно в градината или училището, където ще попадне сред много други деца.
Физическо движение за укрепване на имунитета:
Един час, прекаран в игра в парка или разходка в планината, е безценен, защото ще осигури на детето ви не само движение и активност, но и излагане на чист въздух и полезни слъневи лъчи, които да осигурят дневната доза витамин D.
Освен всичко друго, детето ще има пълноценен и здрав сън през нощта, защото ще е физически натоварено през деня, вместо само да е лежало пред телевизора.
8. Старайте се да намалявате стреса и тревожността при детето и да му осигурявате емоционална подкрепа
Може да ви се струва чудно или странно, но и децата са стресирани и тревожни. Мислите си, че щом са деца, то задължително са спокойни, необременени психически и мислещи само за игри. Това за жалост не е така и трябва да полагаме усилия да осигуряваме спокойствие и среда без излишен стрес за децата си.
Разбира се, не можем да го изолираме така, че да е далеч от стресови фактори, но това, което можем да направим от наша страна е да внимаваме какво настроение и емоции пренасяме у дома, как се държим с детето или партньора си и какви емоции излъчваме и изразяваме. Настроението и негативно изразените ни мисли неминуемо се пренасят върху децата ни и неусетно те могат да се превърнат в тревожни и объркани хора, а отиването им на градина или училище да ги напряга още повече и да внася още допълнителен стрес у тях.
Как да намалите стреса и тревожността у детето:
Ангажирайте децата с полезни, интересни и разсейващи ги дейности;
Играйте с тях;
Разговаряйте;
Извеждайте ги навън.
Накратко - осигурявайте им всякакви дейности, които им носят радост, приятни емоции и ги карат да се усмихват. Това влияе положително върху тяхното физическо и емоционално развитие, води до укрепване на имунитета и цялостното им правилно израстване.
9. Не посягайте веднага към силни антибиотици
Каквито и превантивни мерки да предприемете за укрепване на имунитета на вашето дете преди да тръгне на ясла, детска градина или училище, едва ли ще го предпазите от абсолютно всички потенциални болести и зарази. Не е възможно, не е и нужно. Не забравяйте, че детето все пак трябва да се "срещне" с някои болести, за да съумее тялото да изгради имунитет, антитела и способност да се предпазва само за в бъдеще.
Затова в случай, че детето ви все пак се разболее при постъпване в яслата или градината, то не се паникьосвайте и не бързайте да посягате веднага към силните антибиотици. Първосигнално ще се изкушите да влезете в аптеката и да купите продукта, препоръчан от аптекаря, но това не винаги е най-ефективното решение.
Опитайте да дадете малко време на детския организъм сам да пребори вируса, като разбира се следите стриктно състоянието му и не оставяте да се влоши. Посетете специалист, веднага щом видите, че симптомите се влошават, а не отшумяват.
10. Действайте превантивно и осигурете подходящ прием на хранителни добавки и витамини, които да подпомогнат дейността на имунната система
Всички изброени по-горе съвети е важно да се прилагат цялостно, редовно и стриктно, за да могат да окажат максималния си положителен ефект и въздействие.
Обаче колкото и да се стараете, това не винаги е достатъчно. За още по-силна подкрепа за детския имунитет, може превантивно да давате различни хранителни добавки и витамини на вашето дете, с което да подсилите ефекта от здравословното хранене, сън, дейности на открито и др.
Препоръчваме следните добавки Аквасорс, които ще са чудесен помощник за вашето дете в етапа му на адаптация и укрепване на имунитета преди тръгване на детска ясла, градина или училище.
Аквасорс добавки за укрепване на детския имунитет:
Осигурява важни хранителни вещества и подпомага създаването на антитела. Повече за мощното действие на Зелена Енергия на Аквасорс може да видите в тази наша статия.
Подпомага здравето на лигавиците, които са първата линия на защита срещу инфекциите.
Имат антиоксидантно действие и намаляват стреса, което е важно за поддържане на правилната имунна функция при децата.
Този продукт съдържа готови антитела и растежни фактори, които укрепват имунната система и лигавиците.
Заключение
Подготовката на детето за новия период в яслата, градината или училището изисква внимание към имунната система, здравословното хранене и общото благосъстояние на детето. Чрез правилно хранене, подходящи добавки, добра хигиена и управление на стреса, можете да помогнете на детето си да бъде здраво и активно, както и да минимизирате риска от заболявания и инфекции.
В обобщение на добрите съвети и практики, които споделихме до тук:
Създавайте и поддържайте здравословни навици от ранна възраст. Насърчавайте детето да се храни правилно, да се движи активно и да се социализира;
Осигурявайте редовни медицински прегледи и следвайте препоръките на специалистите за хранене и здраве;
Бъдете внимателни при избора на хранителни добавки и се консултирайте с лекар преди започване на нови добавки, особено ако детето има специфични здравословни нужди и изисквания.
Comments