Алкални и киселинни храни: как да се храним балансирано и какви са ползите
- Яна Петрова
- Mar 14
- 11 min read
Updated: Mar 15

Животът на Земята зависи от подходящите нива на рН във и около живите организми. Човешката дейност и резултатите от нея оказват влияние на всичко, което ни заобикаля. Затова развитието на човешкото общество, индустриалното производство и нарастващото отлагане на CO2 имат и негативно влияние върху природата. Така се променя pH на световния океан, което влияе негативно на живота в него, разрушаване на кораловите рифове и др. Замърсяванията от индустриалното производство и човешка дейност променят минералния състав и на почвата - намалява се съдържанието на калций (Ca), магнезий (Mg), желязо (Fe), цинк (Zn) и др. Това води до промяна на минералния състав в растенията, които се отглеждат в тази почва, и които хората използват за храна.
Човешкият организъм изисква строго контролирано ниво на рН в кръвта, за да оцелее. Но животът на хората се променя неизбежно. От цивилизацията на ловци на мамути и събирачи на растения и корени, хората са еволюирали значително до днес, а фактори като селскостопанската и индустриалната революция са променили не само начина на живот, но и начина на хранене и състава на хранителната диета. Наблюдава се намаляване на количеството калий (K) в сравнение с натрий (Na) и увеличаване на хлоридите в сравнение с бикарбонатите, открити в храната. Днес хората се хранят предимно с бедна на магнезий, калий и фибри храна, но богата на наситени мазнини, прости захари, натрий и хлориди.
Това води до диета, която може да предизвика промени в метаболитните процеси, дисбаланс и нарушено здраве.
Днешната статия ще даде повече яснота върху:
Какво е pH и защо е ключов показател за човешкото здраве?
Каква е ролята на алкалните и киселинните храни за поддържането на pH в организма?
Кои храни са алкални и кои киселинни и как да се съчетават?
Какви са ползите и рисковете от алкалната диета за организма?
Съдържание:
Какво е pH?
Какво е pH и защо му се отдава такава ключова роля за живота на Земята и всички организми? Терминът произлиза от областта на химията и означава "потенциал на водорода" (от англ. potential of hydrogen). Това е логаритмична скала, която се използва за определяне на киселинността или алкалността (основността) на водните разтвори.
Човешкото тяло работи постоянно, за да контролира внимателно нивата на рН в кръвта и другите телесни течности. Балансът на рН в организма се нарича още киселинно-основен или киселинно-алкален баланс. Равновесието и правилните нива на рН са важни за поддържането на добро здраве.
За да поддържа хомеостазата (това е способността на организма да се противопоставя на промени и да запази стабилна и относително постоянна вътрешна среда), човешкото тяло използва сложни процеси и физиологични адаптации. Един от тези процеси е поддържането на киселинно-алкалното равновесие.
Скалата за рН варира от 0 до 14. За изходна точка се счита нивото рН 7, което е неутрално, като чистата вода. За киселинно рН се говори при стойности под 7, а за алкално или основно - над 7. Разликата между отделните нива е доста голяма и се равнява на 10 единици (затова скалата се нарича логаритмична) т.е. рН 9 е 10 пъти по-алкално от рН 8.
При здрав организъм и липса на патологични състояния, рН на човешкото тяло варира между 7,35 и 7,45, като средната стойност е 7,40. То се счита за идеално за много биологични процеси, като един от най-важните е насищането на кръвта с кислород.

pH scale: скала на pH
acidic: киселинна среда
alkaline: алкална среда
neutral: неутрална среда
Киселинност в различните части и телесни течности в организма
Киселинността в различните области на човешкото тяло може да варира значително, като единствено pH на кръвта се запазва непроменено, благодарение на сложни биохимични процеси, които поддържат това ниво постоянно.
Най-висока е киселинността в стомаха (pH от 1,35 до 3,5). Солната киселина в стомаха подпомага храносмилането и разграждането на приетата храна и същевременно се предпазва тялото от нахлуване на болестотворни микроорганизми.
Кожата също е с по-киселинен характер по pH скалата (от 4 до 6,5), като така се осигурява нужната защитна обвивка и бариера срещу вредните въздействия на околната среда и свръхразвитие на вредни микроорганизми и нахлуването им в тялото.
Това се наблюдава и във влагалището, където рН, по-ниско от 4,7, за да предпазва от навлизане на микроби.
Урината се състои от вода, соли и отпадни продукти от бъбреците, затова и нейното pH варира в най-широки граници спрямо останалите части или течности в човешкото тяло (между 5,5-7,5 за повечето здрави хора). Това различно рН - от киселинно до алкално, е в зависимост от необходимостта от балансиране на вътрешната среда в организма.
Фактори и симптоми за променливо pH в организма
Храната, която човек приема почти не оказва влияние върху рН на кръвта. От друга страна обаче, може да повлияе на това да се отделят повече киселини в урината. Чрез отделянето на тези киселини и изхвърлянето им от човешкото тяло чрез урината, потенето, се регулира рН на кръвта.
Например, ако човек изяде голяма пържола (месото спада към групата на киселинните храни, което ще се обясни по-долу), след това pH на урината ще стане по-кисело, тъй като тялото се освобождава от метаболитните отпадъци след разграждането на поетото месо.
Коефициентът на pH в урината зависи много от следните фактори:
какви храни преобладават в дневното меню - предимно плодове и зеленчуци (алкални храни) или силно преработени храни с E-та, консерванти и подсладители;
дали се приемат алкохол и кофеинови напитки;
дали тялото се хидратира добре и по какви начини човек си набавя вода - чрез пиене на чиста вода и чайове, или газирани напитки, подсладени сокове, енергийни напитки, кафе;
дали има заболявания на отделителната система и проблеми с бъбреците.
Симптоми за нарушен алкално-киселинен баланс в организма
Високата киселинност (т.нар. ацидоза) обикновено е симптом и индикатор за проблем. Може да се стигне до различни заболявания, неразположения, инфекции и болки. Измерване може да се направи в домашни условия чрез използването на pH тест ленти, но препоръката е да се направи лабораторно изследване и консултация със специалист.
Други чести признаци и симптоми включват здравословни проблеми и състояния, влияещи на рН на кръвта, като астма, диабет, сърдечни, бъбречни или белодробни заболявания, подагра, инфекция, силен кръвоизлив, предозиране с лекарства или отравяне (например алкохолно отравяне).
Алкални и киселинни храни: същност и видове
Определението дали една храна е алкална, киселинна или неутрална няма общо със самия вкус на храната. Фактор за това разграничение е как тази храна или течност въздейства на организма и нивото на pH.
Преобладаващият тип храни в диетата не могат да окажат влияние на pH в кръвта, тъй като това се регулира по по-сложен начин и не е податливо на влиянието на типа храна, която се приема. Дали една храна е киселинна, алкална или неутрална се определя от т.нар. потенциално киселинно натоварване на бъбреците (от англ. PRAL - potential renal acid load).
За да се добие представа за различните стойности на храните по скалата от 1 до 14, това става чрез изгарянето им, след което се измерват стойностите на рН на остатъчната пепел. Така се възпроизвеждат стойностите на храните, метаболизирани и обработени от човешкия организъм.
Плодове, зеленчуци и водорасли - основни алкални храни
Цитрусовите плодове, като лимоните и портокалите, са естествено кисели на вкус, но имат отрицателно киселинно въздействие за организма (т.е. отрицателен PRAL). Това ги прави основен компонент в групата на алкалните храни.
Алкалните храни се олицетворяват най-вече от плодовете и зеленчуците. Когато преобладаваща е консумацията на зеленчуци като цвекло, броколи, целина, цитрусови плодове, бобови растения и някои ядки, за организма се осигурява благоприятна среда с ниска киселинност и нормално pH.
Плодове: ябълки, круши, череши, авокадо, банани, пресни смокини, кайсии, цитруси;
Зеленчуци, бедни на скорбяла (нишесте): броколи, цвекло, аспержи, чушки, зеленолистни зеленчуци като спанак, целина, маруля, чесън, моркови, зеле, ряпа, бобови храни като леща, пресен джинджифил, маслини;
Течности: неподсладени плодови сокове, билкови чайове, ябълков оцет
Някои ядки и семена: кестени, кедрови ядки и тиквени семки;
Ферментирали храни: тофу;
Някои зърнени култури: киноа.
Едни от най-алкалните храни са водораслите. Спирулина, АФА водорасли и хлорела са на челните места по алкалност и помагат за поддържането на оптимално рН в организма. Тези суперхрани са основен източник на хлорофил, който действа пречистващо на организма. Изключително богати са на белтъчини, антиоксиданти, бета-каротин, витамини от групата В, витамини Е и С, магнезий, натрий, калций, цинк, желязо, както и ензими като хлорофилаза и пепсин.
Спирулината е мощна алкализираща храна с подчертан благотворен ефект при най-различни проблеми със здравето. Нейното благотворно действие е насочено към целия организъм. Може да се набави от AquaSource Органична зелена енергия.
АФА водораслите са силен фактор, спомагащ метаболизма в тялото. Те съдържат над 90 микроелемента и много ензими, витамини и други биологично активни вещества.
Хлорелата подпомага балансирането на рН в организма, предпазва от сърдечни заболявания, намалява кръвното налягане и холестерола, забавя процесите на стареене.
Кои храни са киселинни
Киселинните храни не се определят на база кисел вкус, а какво е влиянието им върху организма, щом попаднат в него. Богатите на белтъчини храни са киселиннообразуващи и затова е препоръчително да се ограничат при спазване на алкално-ориентиран режим на хранене.
Към киселинните храни спадат:
Богати на протеин (белтъчини) храни: това са храни от животински произход, като всякакъв вид месо, птици и риба, яйца и някои млечни продукти като сирена;
Зеленчуци с високо ниво на скорбяла: картофи;
Повечето зърнени храни, богати на нишесте като ориз, пшеница, съответно брашно и хляб;
Преработени храни и напитки, богати на захари, консерванти и оцветители като шоколад, захарни изделия, полуфабрикати и др.
Алкохолни и кофеинови напитки.
Кои храни са неутрални
На неутралното ниво по скалата за pH стои чистата вода. Близко до нея като показатели в границите между 6,75-7,25 могат да се причислят храни близки до неутралната или леко клонящи към алкалната част на скалата. Затова някои храни може да се считат за алкални или неутрални и границата между тях понякога не е много рязка:
Някои млечни продукти: краве и козе мляко, масло, кисело мляко, извара, соево мляко;
Някои сурови ядки и семки като тиквени и слънчогледови семки, кашу, бадеми;
Плодове, зеленчуци и растителни масла: кокос, сливи, гъби, зехтин;
Напитки: билков или зелен чай.
Алкална диета и какви са ползите за тялото от алкалните храни
Според редица проучвания, алкалната или още наречена растително базирана диета, води до постигане на pН баланс. Това може да бъде полезно за намаляване на заболеваемостта от хронични заболявания като хипертония и диабет, както и да облекчи неразположения като артрит, недостиг на витамин D и ниска костна плътност.
Изследвания сочат, че хранителен режим с преобладаващ дял на високоалкални храни като пресни зеленчуци, плодове и непреработени растителни източници на протеини - водят до по-алкално ниво на рН на урината. Така се осигурява защита на здравите клетки и се балансират нивата на основните минерали в организма.
Какви други ползи за човешкия организъм са известни:
Подобрява здравето на сърдечно-съдовата система
Ограничаването на мазни животински храни (като червено месо и сирена) и включването на повече пресни плодове и зеленчуци, които са богати на фибри спомага за понижаване на нивата на лошия холестерол в кръвта, който е ключов рисков фактор за сърдечносъдови заболявания.
Хората, които се хранят с по-малко наситени мазнини и залагат на пресни плодове и зеленчуци, си осигуряват достатъчно витамини и минерали, като например калий и имат ниско съдържание на натрий, което действа благоприятно и за понижаване на кръвното налягане.
Предпазва костната структура и плътност
Приемът на минерали играе важна роля за развитието и поддържането на костните структури. Алкалната диета може да подпомогне здравето на костите, като балансира съотношението на минералите като калций, магнезий и фосфат, които са важни за изграждането на костите и поддържането на чиста мускулна маса. Диетата може също така да помогне за подобряване на производството на хормони на растежа и усвояването на витамин D, което допълнително предпазва костите.
Повишава нивото на хормона на растежа
Приемът на по-голямо количество пресни растителни храни, спомага за редуциране ефектите на стареенето, намалява възпалителните процеси в организма и води до увелично производство на хормона на растежа. Всичко това оказва благотворно влияние върху общото състояние на имунитета и важни органи и функции в тялото като сърдечно-съдова система, отделителна система и бъбреци, когнитивна дейност, памет и други.
Намалява хронични болки и възпаления
Ацидозата (състояние на висока киселинност в организма, когато той не може сам да се справи и да поддържа алкално-киселинния баланс) обикновено се свързва с неблагоприятни състояния като хронични болки, главоболие, мускулни спазми, менструални болки и симптоми, умора, възпаления и болки в ставите. Различни проучвания показват, че алкалните храни и възвръщането на алкално-киселинния баланс, спомага за намаляване на тези симптоми и състояния.
Подобрява цялостното състояние на имунната система
Когато клетките не разполагат с достатъчно минерали, увеличено е съдържанието на токсини, заради приема на вредни храни и напитки или навлизане на болестотворни микроорганизми, това отслабва имунната система. Алкалната диета спомага за намаляване на киселинната среда, допринася за прием на повече полезни хранителни вещества, витамини и минерали и укрепва имунитета.
Макар малко спорни и недоказани напълно, различни проучвания изследват способността на алкалните храни и среда в организма да доведат до превенция на ракови състояния.
Води до намаляване на теглото
Една от възможните ползи за организма от преобладаващото хранене с плодове и зеленчуци и ограничаване на хранителни продукти, богати на вредни мазнини, захари и консерванти, е че може да доведе до сваляне на излишни килограми и отслабване.
Потенциални рискове и негативни страни на алкално базираното хранене
Ограничава приема на животински протеини
В основата на алкалната диета е ограничаването на животински продукти като месо, яйца, сирена. С изключването на тези ценни източници на протеин, тялото разчита единствено на белтъчини от растителен произход, което прави набавянето на нужното дневно количество изключително трудно. Приемането на достатъчно белтъчини е много важно за подпомагане на растежа и развитието, укрепване на имунната система и поддържане на чиста мускулна и костна маса. Затова строгата алкална диета не се препоръчва за дългосрочен период, а от време и особено за хора, които по принцип се нуждаят от по-висок прием на белтъчини, като например деца и подрастващи, бременни, кърмещи жени и възрастни хора.
Премахва ключови и важни хранителни вещества от менюто
Въпреки, че елиминирането на определени храни може да е необходимо при някои здравословни състояния (като глутена при глутенова непоносимост или захарта при диабет), изключването на цели групи храни без обоснована медицинска причина не е препоръчително.
Алкално ориентираният режим на хранене изключва животинските източници на протеин (месо, риба, яйца, повечето млечни продукти). В дългосрочен аспект такова рестриктивно хранене може да доведе до недостиг на важни хранителни вещества като калций, желязо, цинк и витамин В12, които се набавят основно от тези животински протеини. При този режим на хранене основно с растителни продукти, е много трудно да се задоволят калорийните нужди на организма и независимо, че те осигуряват ценни витамини и хранителни вещества, не могат да заместят пълноценното и разнообразното хранене.
Алкално-киселинният баланс - ключът към здравето
Нито една крайност не е здравословна и това в пълна степен важи и за прилагането на различни типове диети, хранителни режими и т.н. Много по-здравословно за тялото е да не се подлага на строги ограничения (освен, ако няма здравословна причина и основание за това) и да се следва принципа 70/30 или 80/20 в полза на алкалните храни. Всичко това е хубаво да се съобрази с идивидуалните нужди на организма, да се консултира със специалист и най-вече да се следват естествените нужди на тялото, за да се постигне здравословното равновесие.
Постигането на баланс в тялото и хармонично работещ организъм и системи е комбинация не само от хранене, но и от различни други фактори. Към тях спадат активно движение и спортуване, намаляване на стреса и натоварването, осигуряване на достатъчно сън и почивка за тялото и ума.
Препоръчително е целенасоченото преминаване към алкална диета (вегетарианска) да е добре обмислена и консултирана със специалист стъпка, заради изключването на ключови протеини от менюто. Режимът би могъл да е част от програма за пречистване на организма (детоксикация) с фокус именно върху пресните плодове и зеленчуци, прясно изцедени сокове и фрешове, билкови чайове и ограничаване на алкохол, кафе и преработени храни.
Строгостта на този режим предполага да не се прилага постоянно, за да не се лишава тялото от ползите на разнообразното хранене, но изключването или значителното ограничение на преработени храни, алкохол, кофеин, захарни изделия и др. киселинни храни и напитки със сигурност е добра стъпка в посока постигането на доброто здраве.
Заключение
Прием на повече алкални храни и ограничена консумация на киселинни е доказан начин за подобряване на здравето и постигане на положителен ефект върху тялото. Към такъв режим на хранене, обаче следва да се подхожда с внимание и след консултиране със специалист, тъй като е рестриктивен по отношение на ключови животински протеини и може да доведе до повече негативи, отколкото позитиви за организма, ако се прилага прекалено дълго време.
Comments