Кои са най-опасните Е-та, оцветители и консерванти в храните и как да ги избягваме
- Яна Петрова
- Sep 8, 2024
- 13 min read
Updated: Feb 22

Въведение
"Ние сме това, което ядем!"
Избрах да започнем днешната статия с този добре известен и позабравен цитат, а именно, че храната ни определя и по-точно изборът на това, което да сложим в хладилника или на масата си говори много за даден човек и това с какво отношение се отнася към себе си.
Ако сега ви накарам да отворите хладилника или шкафа с изкушенията в кухнята (да не се лъжем, всички имаме такъв шкаф), съм почти сигурна, че няма да намерим само плодове и сурови ядки, например. По-скоро ще видим кисело мляко, което не вкисва вече една седмица, плодови, цветни детски "млекца", които са всичко друго, но не и мляко. Ами какво да кажем за салама, който също не се разваля и не гранясва вече втора седмица или царевичните пръчици, които даваме на детето да хрупа, докато си гледа детските филмчета?
Мога да изреждам и още, но мисля, че вече разбрахте идеята. За съжаление в днешно време колкото и да се радваме на разнообразие от храни и напитки - такива, за които нашите баби дори не са си помисляли (кога баба ми е чувала за скир, котидж сирене, мортадела или нещо подобно), то Е-тата в храните са толкова много, колкото и видовете храни. Както обичам да казвам, разнообразието често е нож с две остриета, защото, за да се радваме на всички био, нискомаслени и с ниско съдържание на захар продукти, както и съвсем обикновените кисели млека, та дори и хляба, който не мухлясва с дни - плащаме с цената на множество добавки и консерванти, с които тези храни са пълни. Не можем да гледаме едностранно на нещата, тъй като не всички добавки са, вредни за здравето, но важното е да сме по-информирани по темата, защото хранителната индустрия се развива със страшно бързи темпове и трябва да сме в крак с по-ключовите особености.
Именно на това е посветена днешната статия, в която ще се опитаме да отговорим на въпроси като:
Какво всъшност са Е-тата и добавките и защо се включват в храните и напитките?
Какви са възможните странични ефекти и вреди за здравето ни?
Можем ли да избягваме вредните добавки и как правилно да четем етикетите?
Продължете с четенето, за да разберете повече.
Съдържание:
Какво представляват Е-тата и защо се използват
Като бях малка не харесвах домашното кисело мляко на баба - беше ми прекалено кисело. Даже през сълзи й се молех да прецеди каймака на прясното мляко, което ми сипваше да пия, а да не говорим как миришеше на коза. Сега като се сетя ми става хем смешно, хем тъжно - типична гледка на дете, оставено лятото при баба, която е убедена, че трябва да го храни с всичко полезно от градината и двора и изобщо не му се моли, а директно му нарежа. Да, такава беше моята баба, а храната при нея беше с онзи истинския вкус и аромат, който и до днес помня. Да можех да върна годините назад, с удоволствие бих си изяжда всичко без да протестирам.
Много от днешните деца навярно няма никога да разберат какъв е вкусът на истинското мляко. За тях подсладените детски млека са "нормалното" мляко, а ако случайно опитат домашно подквасено, което е истински кисело и дори леко резливо след 2-3 дни, то навярно няма да им хареса изобщо.
Факт е, че още от най-древни времена хората са търсили всякакви начини за консервиране и запазване качествата на храната за по-дълго време. Тогава това се е постигало с помощта на естествени и безвредни методи като, например, осоляване, съхранение на сухо и хладно място или ферментация, която е довеждаща до образуване на множество полезни бактерии, които са запазвали храната по-дълго. А и много открития в медицината и хранително-вкусовата промишленост са направени ей така случайно, от забравена да мухляса или ферментира храна. Всички знаем историята за откритието на пеницилина.
Но да се върнем на темата - в древността хората са съхранявали храните по метода на проба-грешка и по различни начини с естествени съставки. Днес, обаче, с напредъка на технологиите във всеки отрасъл, то лъскавите опаковки и апетитния външен вид на храните и напитките ни примамват от всяка витрина, но малцина от нас се замислят какво се крие зад този апетитен външен вид. В глобален мащаб производството на т.нар. Е-та се увеличава с огромни темпове. Всички тези стабилизатори и консерванти попадат чрез храносмилателния ни тракт в нашето тяло, а то, разбира се, не е пригодено за неутрализирането на подобни непознати и изкуствено създадени вещества. Затова и често страдаме от страничните ефекти на тези добавки.
Но нека разгледаме в повече подробности.
Накратко за Е-та, консерванти, оцветители, подсладители
С най-общото наименование "хранителните добавки" (още адитиви от англ. additive) се обозначават всички добавки, които се използват главно за подобряване на вкуса, външния вид, както и за удължаване срока на съхранение и свежия вид на храните.
Различаваме следните основни видове хранителни добавки:
консерванти;
оцветители;
антиоксиданти и регулатори на киселинността;
овкусители;
сгъстители;
желиращи съставки и набухватели;
подсладители и добавки, придаващи вкусове и аромати.
Е-та: какво представляват
Всъщност Е-тата представляват именно всички добавки, прилагани в храните и напитките. Допълнително, както видяхте по-горе, те се класифицират като оцветители, сгъстители, регулатори на киселинността, консерванти и т.н. Номерацията на консервантите се изписва по следната номенклатура Е-XXX.
Групи с най-разпространените Е-та: какви опасности крият и за какво да внимаваме
Изкуствени хранителни оцветители (E100-E199)
Тези добавки се използват за да се направят храните по-привлекателни на външен вид. Някои изкуствени оцветители за храни, като тартразин (E102) и алура червено (E129) водят до хиперактивност при децата и алергични реакции при хора с алергии. Има естествени алтернативи на тези добавки, като например плодови и зеленчукови екстракти, които предлагат по-безопасен вариант за оцветяване на храните.
Към естествените оцветители, които нямат такова негативно влияние върху здравето ни, спадат, например:
Е100 – Куркумин - извлек от растението куркума, който се използва като оцветител на къри, горчица, млечни продукти, козуначени изделия (тук ви изненадахме, нали? ;)
Е140 - Хлорофили- чрез тях се придава зелен цвят на бонбоните, сладоледи, сиропи и др.
Е160- Каротините - това са жълти или оранжеви естествени оцветители, които могат да имат както растителен, така и животински произход. Приложението им е най-често в колбаси, сосове, млечни продукти, десерти.
Консерванти (E200-E299)
За да се удължи срокът на годност на храните и да се предотврати развалянето им, се добавят т.нар. консерванти. Някои консерванти обаче, като бутилиран хидроксианизол (BHA - E320) и бутилиран хидрокситолуен (BHT - E321), може да предизвикат безпокойство и тревожност, поради потенциалните си канцерогенни и злокачествени свойства, както и влияние върху ендокринната система. Най-добре е да се избягва консумация на храни, в които присъстват такива добавки;
Овкусители (E600-E699)
Сред използваните вкусови подобрители (овкусители), най-разпространен и познат като име веротно ще ви бъде глутаматът (мононатриев глутамат MSG - E621). Целта на овкусителите е да подсилят вкусовите качества на дадена храна, към която се добавят. Макар че глутаматът се счита за безопасен в малки количества от регулаторните органи, при някои хора може да се появят нежелани реакции като силно главоболие, зачервяване на кожата и изпотяване. За това, ако сте по-чувствителни, обръщайте внимание за наличието на тази добавка в пакетираните храни. Особено често се слага в т.нар. фиксове за готвене и бульони, които много дами се изкушават да използват при приготвяне на супи и ястия;
Антиоксиданти (E300-E399)
Ролята на антиоксидантите като добавки в пакетиранните храни, е да попречат на мазнините и маслата да се окислят (огранят) и така да се удължи срока на годност на преработените храни. Въпреки тази им полезна роля, синтетичните антиоксиданти, като бутилиран хидрокситолуен (BHT - E321) и бутилиран хидроксианизол (BHA - E320), крият потенциални рискове за здравето, като изострени алергични реакции Отново съветът за избора на пресни, непреработени храни е валиден и тук, защото така намалявате приема на пакетирани храни, а така и поглъщането на тези добавки;
Подсладители
Подсладителите са най-широко употребяваните добавки в хранително-вкусовата промишленост. За подсладители най-често се използват захароза, глюкоза, фруктоза и лактоза, а най-типичните са захаринът - Е954 и аспартамът - Е951.
Естествени консерванти - що е то?
В миналото, както сами се досещате, не са се използвали днешните синтетично и лабораторно произведени консерванти. Тогава хората са използвали естествени продукти от ежедневието си, за да запазят храните си свежи за по-дълго време. В ролята на такива естествени консерванти са влизали медът, виното, солта, а по-късно хората са започнали да използват оцета и алкохола.
Тези естествени консерванти, нямат този това негативно и отрицателно значение, каквото днес влагаме при използването на тази дума. А днес не е напълно невъзможно да продължим да консервираме по естествен начин. Например, като приготвяме любимата си зимнина на село - туршия и кисело зеле.
Как да разпознаем вредните добавки и консерванти
Защо е важно да четем етикета
Лично на мен, етикетите на повечето хранителни продукти ми напомнят на Менделеева таблица. А вярвам, че и на повечето от вас тази кодировка Е- последвана от цифров код не ви говори нищо. Всъщност това е призната от ЕС номенклатура, въведена през 60-те години на миналия век, с цел систематизиране на добавките, които се влагат в много от храните и напитките, които консумираме и които често могат да са опасни за здравето. "Е" идва от Европейски съюз, а в страните извън него, се използва само цифров код. Така или иначе по-важното е да се постараем да запомним поне основните и най-вредни за нас консерванти и да се научим да ги разпознаваме върху етикетите, за да ги избягваме.
Най-просто и лесно би било да спрем консумацията на пакетирани храни. Но това звучи почти нереално. Дори най-отговорните и загрижени за здравето си хора вероятно изпитват затруднения да се ограничат от превърнали се в "нормални" за ежедневието ни продукти - било то храни, напитки, кремове, козметики, и др., в които се влагат т.нар. консерванти и добавки.
Ако се върнем пак на максимата от началото на статията, то ще се повторим, но това, което ядем, оказва особено влияние върху нашето здраве и благополучие. Балансираната диета, пълна с ключови хранителни вещества, е способна да ни подсигури количества енергия за целия ден и да подобри цялостната функция на организма ни. Ето това е важна причина, поради която е хубаво да обръщаме повече внимание на етикетите - ще си гарантираме, че внимаваме с какво се храним и няма да страдаме от нежелани странични ефекти от прекомерната употреба на конкретните добавки. Другата полза от четенето на етикета е, че не само ще следите за наличието на вредни Е-та, но ще проверите и хранителната стойност на даден продукт, в това число съдържание на мазнини, протеини и въглехидрати, както и калорийни стойности и наличие на потенциални алергени.
Старайте се да отделяте по няколко минутки, за да четете етикетите и да вземате информиран избор за това, което слагате на масата си и най-вече давате на децата си, защото вие сте отговорни за това да ги приучите към здравословни навици. А децата са и много по-крехки и податливи на негативното влияние на изкуствените добавки и консерванти, което е още една причина да сте особено бдителни.
Защо е важно да приучите детето към здравословен режим на хранене, може да си припомните от тази наша статия.
Възможни странични ефекти от прекомерна употреба на храни с изкуствени добавки и Е-та
Както видяхме дотук, изкуствените добавки, консерванти, оцветители, стабилизатори и т.н. не са изрично и само с вредно или негативно въздействие. Без тях повечето от храните, които консумираме в ежедневието си, вероятно не биха стигнали до трапезата ни без да се развалят още в камиона за доставки. Но това не отменя факта, че е хубаво да бъдем внимателни и да ограничаваме възможно най-много консумацията на храни, съдържащи изкуствени добавки.
Нека видим кои са най-честите потенциални негативни ефекти върху здравето ни.
Алергични реакции
Алергичните реакции може да се изразяват в различни видове зачервявания, сърбежи кожни обриви. Гадене и повръщане или най-общо казано проблеми в храносмилателния тракт, особено при хора с храносмилателни проблеми са другият често срещан тип здравословно неразположение.
По тежките форми на алергични реакции може да доведат дори до затруднения в дишането, болки в гърдите, астма или обострени пристъпи на астма при хора с този проблем.
Е-тата и хиперактивността при децата - има ли връзка?
Не вярвам някой от вас да не е чувал, че поколението на днешните деца страда от т.нар. хиперактивност в комбинация от липсва на концентрация и способност за съсредоточаване в дадено нещо или дейност за по-продължително време.
Казахме, че изкуствените добавки в храните и напитките са много по-вредни и опасни за децата, които имат все още крехък имунитет и са лесно податливи на всякакво вредно влияние. Несъмнено е доказано, че определени синтетични добавки водят до повишена хиперактивност при децата и са опасни за здравето им.
Други опасни последици и болести
Няма как да не сте чели или чували да се говори за възможни изменения в ДНК, ракови изменения, рак на дебелото черво, болести на черния дроб, тумори на щитовидната жлеза. Това, разбира се са възможно най-крайните и негативни последици от някои канцерогенни добавки. Имайте предвид, че все пак във всички държави съществува регулаторен орган по храните, който следи за наличието на вредни добавки и не следва да допуска такива опасни и забранени канцерогенни добавки и консерванти да се използват в хранителната индустрия.
Най-честите храни и напитки с опасни добавки и консерванти
Напитки с добавки и консерванти
Досега говорихме осоновно за добавки, които се слагат в храните, за да се поддържа годността, външния им вид и да се подсилва вкуса им, но да не забравяме, че и в изкуствено произведените напитки като плодови сокове, натурални сокове, енергийни напитки, газирани напитки и други безалкохолни напитки, освен, че се съдържа огромно количество захар, то се съдържат и куп оцветители и стабилизатори, които запазват соковете да не вкиснат и да се развалят бързо. Не ви ли прави впечатление, че кутия, уж натурален сок, издържа седмици в хладилника?
В предната ни статия говорихме за това колко е ценно да можем сами да приготвяме домашни сокове и сиропи и да приучаваме децата си да пият основно вода, чай, подсладен с мед, домашни фрешове и варени сокове. Прясно изцеденият сок ще донесе много ползи за детския организъм, но ако системно децата ви пият газирани напитки или консервирани сокове, то добавените консверванти, захар и лимонена киселина, могат много сериозно да навредят на организма.
Още по-негативно влияние имат безалкохолните напитки, както и газираните енергийни напитки, които освен захари, много калории, наред с оцветителите, съдържат и кофеин, който води до хиперактивност и със сигурност уврежда и изтощава не само нервната, но и много други крехки телесни системи и функции при тях.
Храни с вредни добавки
Тук можем да напишем вероятно отделна статия по темата, за да изредим всички храни, в които се съдържат вредни хранителни добавки. Чипсове, сосове като кетчуп и майонеза, всички колбаси и най-вече кренвирши и наденици, шпекови салами, в които освен, че не знаем какво съдържание на месо има изобщо, има прекомерно количество подправки, сол, глутамат и всякакви овкусители, които да придадат така апетитния вкус, който познаваме.
Масло, маргарин - те също не са подминати от консерванти и добавки, против ограняване, да не говорим за млечните продукти, сирена, плодови млека, сладоледи, бонбони, консерви с конфитюри или компоти. Списъкът е наистина неизчерпаем.

Доста често производителите изкушават клиентите с цветни опаковки и големи надписи "fit" или "light" - тоест здравословно, леко, нискокалорично или обезмаслено. Понякога обаче, след като се прочетат съставките, става ясно, че това са само рекламни трикове и съставките въобще са далеч от полезните. За да е обезмаслен даден продукт, това обикновено означава допълнително количество добавена захар.
Кои са най-вредните и опасни добавки, които да избягваме
Без да претендираме за изчерпателност, ще споменем само няколко от най-вредните консерванти, които трябва да се стремите да избягвате максимално.
От Е210 до Е217 и Е240, Е249
Консервантите в номерацията между Е210 и Е217 са така наречените „канцерогенни“. Този тип консерванти присъстват най-вече в газираните, енергийните напитки и соковете. Ето защо е толкова важно децата ви да не прекаляват с тези напитки.
Е210
Това е така наречената бензоена киселина (или бензоат) и най-често присъства в алкохолните напитки. Това е една от най-вредните добавки, а в комбинация с аскорбинова киселина (или по-позната като витамин C) се образуват канцерогенни съединения.
От Е230 до Е233
Тези консерванти са известни с това, че след приемането им може да възникнат потенциални негативни последици като кожни раздразнения, зачервявания и сърбежи.
Е250
Тази консервираща добавка се използва в производството на сушени и пушени меса – като цяло в колбасите. Да, бобената яхния може да е супер вкусна с парче пушено свинско ребро, но имайте предвид, че много изследвания, направени върху този консервант, сочат, че той се превръща в канцерогенен, особено след като премине термична обработка. Затова нашата препоръка е да избягвате прекомерната консумация на колбаси и продукти, съдържащи Е250. С други думи, по-добре да ядем бобената яхния постна и със стръкче пресен джоджен от градината.
Как да намалим приема на вредните Е-та в храните и напитките
Как можем да се предпазим от прекомерна употреба на консерванти - прости правила
Колкото и да ни се струва трудно и непосилно в днешно време да избегнем консервантите в храните и напитките, то с няколко прости за спазване съвета, можем поне да ограничим количеството им на прием.
Да сме отговорни и внимателно да се запознаваме със съдържанието поне на ключовите и най-често употребявани храни и напитки в ежедневието ни;
При възможност да пазаруваме от малки местни производители, в чието качество на продукцията сме сигурни. Ако имате възможност да се снабдявате с продукти от локални ферми или пък си имате свое село, където се отглеждат плодове, зеленчуци, животни, от които може да се добиват мляко, яйца и месо, то вие сте направо за завиждане;
Търсете и предпочитайте храни, които са консервирани с естествени добавки. Да, днес трудно можем да си подквасим домашно кисело мляко без да използваме за подкваса купено такова, но като се замислите, след няколко цикъла на подквасване, в един момент ще имате своя домашна подкваска и ще се радвате на истински вкусно мляко (в случая е важно и прясното мляко, с което квасите да е домашно произведено или от фермер производител);
Избягвайте пакетираните храни - това е толкова красноречив съвет, че дори няма какво повече да добавим в защита на това твърдение;
Залагайте на алтернативи на любимите си зърнени храни (тип снакс, чипс, соленки) и захарни изделия, които можете да приготвите вкъщи, защото така ще знаете какви точно и колко съставки сте сложили, а също така ще си спестите огромно количество синтетични добавки, които производителят слага;
Ако имате възможността, отглеждайте си сами част от храните, които консумирате. Ако живеете в апартамент, може да превърнете терасата в оазис на подправките. Да, ще кажете, какво е малко домашно отгледан магданоз на фона на всички вредни храни, които ядем. но истината е, че започнете ли с малки стъпки и опити, ще видите, че не е толкова трудно и непосилно да се храните здравословно и осъзнато.
Да готвим без добавки и консерванти - мисия възможна?
Да, това е мисия възможна. Просто забравете за всички бульони на кубчета, фиксове за приготвяне на сосове, картофени пюрета на прах, соеви сосове, купени кетчупи и майонези. Има алтернатива на всичко това или домашно приготвени еквиваленти, а свикнете ли да се храните с по-чиста храна, ще установите колко по-вкусна е и че всъщност сосовете само притъпяват вкусовите ни рецептори и ни "залъгват", за да искаме още и още от тях.
Заключение
Консервантите са добавки в храните, които имат за цел да направят продуктите по-примамливи и по-устойчиви във времето, но те често са опасни за нашето здраве. Всеки от нас трябва да се стреми да намали консумацията на храни, съдържащи консерванти в ежедневието си и да познава максимално добре съдържанието на храните и напитките, които приема. Това обаче не означава, че трябва да се вглъбяваме в тези неща прекалено много. Да не забравяме, че умереността е ключова във всеки един аспект от живота ни.
Днешната статия няма за цел да ви откаже от дадени храни, нито да ви превърне във вегани или фанатици на тема "четене на етикети". Просто целта ни е да ви подтикнем да правите по-отговорен и информиран избор за храните и напитките, които консумирате, да се стремите да посягате по-често към пресни плодове, зеленчуци, сурови ядки, пълнозърнести храни, нетлъсти протеини и да намалите до минимум приема на преработени храни. Невъзможно е напълно да избегнем храните с консерванти, но можем значително да подобрим цялостното си здраве, като обръщаме повече внимание на съдържанието и се храним с разум и мисъл, а не безразборно.
Comments